Úprava srsti špice

 
Vzhledem k častým dotazům jak pečovat o srst špice jsem se rozhodla napsat krátký text s přiložením obrázků mnou používaných hřebenů, šampónů apod. Špicové nejsou na údržbu srsti nároční, ale je třeba dodržovat jisté intervaly, pak už Vám opravdu stačí jednou za čas pročísnout a máte to bez starostí, přeci jen nejedná se o naháče či krátkosrsté plemeno, takže kdo nechce občas česat, raději bych se poohlédla po jiném plemeni.  
 
Jako první musím vyzdvihnout - špic se nestříhá!!! Srst špiců má jistou termoregulační funkci - tedy chrání jak před chladem, tak i před horkem. Samozřejmě to neznamená, že můžete špice držet na přímém slunci celý den, stín a ochlazování je nutné! 
 
Další častý problém je furminator - furminator, přořezáváky a hřebeny na principu prořezávání srsti jsou více než nevhodné na špicí srst!!
 
Za mě základní výbava každého majitele špice bez výstavních ambicí jsou 2 až 3 hřebeny.
 
1. hřeben lze používat od štěňátka a to je klasický kartáč - já mám ráda tento viz obrázek 
 
 
2. hřeben - jednořadý na vyčesání staré srsti - skvělý i při línání. Existují i oboustranné - z každé strany jiná hustota zubů, nebo bez rukojeti - ty ovšem při dlouhém vyčesávání nejsou moc příjemné do ruky - tedy aspoň pro mne.
 
 
3. hřeben používám spíše na výstavach na takovou tu doúpravu, ovšem lze i doma 
 
 
Co se týče úpravy střihem - u všech rázů špiců kromě trpasličího špice/pomeraniana ( tam je úprava jiná) se mohou zastřihovat pouze packy - do kulata -" kočičí packa", u některých jedinců není třeba. Někdo zastřihuje srst na uších. Případně z praktického a hygienického hlediska kolem řitního otvoru, u kluků kolem pohlavního orgánu.
 
 
Pejsek by se na úpravu a hlavně na česání učit od malička, my v naší chovatelské stanici štěňátka češeme cca od 1. měsíce, pomalinku, opatrně, jemně, občas, ale aby si už u nás začala na česání zvykat. Zároveň jsem pak schopna majitele upozornit na projevy nesouhlasu u štěňátka a říci jak s ním pracovat. Hodně lidí se lekne prvního česání a když se to necha být a pak jde opravdu do tuhého a je třeba pejska vyčesat, mají problém. 
Vyčesávání staré srsti je důležité, ať už z "estetického hlediska", kdy se pejskovy tvoří "chuchvalce", případně z kožichu trčí chomáče staré srsti, zároveň je i o hledisko hygienické a zdravotní - kdy pod starou srstí mohou vznikat různé plísně, držet se bakterie, nebo častý problém hotspoty.
 
   Ano! Špic líná!
 
U kastrovaných jedinců může dojít, spíše dochází ke změně srsti! Srst je více vatovitá a vyžaduje, více a častější péči - hlavně vyčesávání! Tak pozor i na to, počítat s tím. 
 
Při línání se mě osobně nejvíce osvědčilo psa vykoupat - koupel a drbání srsti uvolní hodně té staré a následně spolu s česáním fénovat. Já ve své smečce jsem již pořídila "turbo fén" fén na psy - takový jak doma říkáme "vysvač na psy". Dříve i mě stačil klasický fén pro lidi, ale je to trošku otročina, s turbáčem neříkám, že rychlovka, ale určitě čas i práci ušetří. Jedno velké doporučení - fénovat v nebytových prostorech, nebo uzavřené místnosti např. koupelně, kde se snadněji uklidí, jinak je zasněžený celý byt ( Chichi) ..
 
Co se týče koupání - špicí srst je "samočistící" ale občas je koupel třeba, je vhodná při línání a pak u pejsků žijících v bytě, před výstavou a prostě když sami poznáte, že by to chtělo - třeba takovou voňavou rozkládající se rybičku od rybníka určitě nechcete cítit celé léto, kdykoliv hladíte psa. 
Já sprchuji normálně ve sprchovém koutu. Používám šampony určené pro psy, nejčastěji asi značka Yuup nebo KW, samozřejmě existuje široká škála výrobců a značek, takže chovetelé prostě zkouší až vyberou tu nej pro ně, nebo dají na doporučení salónů či jiných chovatelů. Šampónů je také spousta co se týče využití - regenerační, výživný, na suchou srst, na objem, dle barev ( př. černá, hnědá, bílá...) .. Je toho spousta. Já také používám kondicionér či masku, ale to spíše kvůli výstavám. 
 
 
Co se týče - " Štěňátka se nekoupou" ... Já nevídím důvod proč by nemohla, naopak z naší chovatelské stanice každé štěňátko odchází vykoupané, čisťoučké, rozčesané a má upravené drápky. 
 
Dalším důležitým je úprava drápků, opět existuje více druhů kleštiček, já osobně nemám moc ráda ty v typu gilotiny. Kdo si na drápky netroufne, může zajít na veterinu nebo do nějakého salonu. 
 
Myslím, že jsem asi momentálně napsala vše důležité, co mě napadlo, případně přijdu-li na další důležité věci k tématu, budou dopsány. Tento text je spíše z mých zkušeností, nejedná se o odborný článek, může sloužit jako návod, nepíši zde o dalších hřebenech, sérech a přípravcích které používám z důvodu výstav, zaměřila jsem to spíše na nezbytně nutné věci pro rodiného přítele.